Avustralya’nın En Yaşanılası Yer Olduğunun 10 Kanıtı

SeyahatGenel
Views: 162

Avustralya, dünyanın tek kıta ülkesidir. Bu büyük ülke, plajları, şehirleri ve çok kültürlü yapısıyla dünyanın en ilgi çekici yerlerinden birisidir. Hiçbir yere kara sınırı olmayan Avustralya, büyük bir sahil şeridine ve uzun plajlara sahiptir. Başkenti Canberra ve dünyanın en güzel şehirleri arasında olan Sydney ile eşsiz güzellikler sunar. Ülkenin genelinde İngilizce konuşulur ve eğitim açısından da önemli bir ülkedir.

Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz hayvan çeşitleri ve kültürel zenginliğiyle farklı bir deneyim sunan Avustralya, bir ömür geçirmek için ideal yerlerden birisidir. Şimdi bu eşsiz ülke Avustralya’nın neden en yaşanılası yer olduğunu 10 adımda inceleyelim.

Avustralya nullarbor  geçişi

1.Dünyanın En Güzel Şehirlerinde Yaşa

Avustralya’da birbirinden güzel birçok şehir vardır. “Gezilecek Yerler” adlı bir liste hazırlamaya kalksak emin olun bu uzun bir sayfa olacaktır. Bu listenin en başına ise kuşkusuz Sidney yazılmalıdır. Tarihine baktığımız zaman İngilizlerin suçluları getirdiği bir şehir olan Sidney, günümüzde sanat ve kültür alanında dünyanın öncü şehirlerindendir. Şehrin önemli simgelerinden olan Sidney Opera Binası, her yıl milyonlarca turisti ağırlamakta ve güzel tecrübeler sunmaktadır. The Rocks ve Sidney Harbour Köprüsü gibi birçok güzelliği barındıran bu şehir, dünyanın en yaşanılası yerlerinden birisidir.

Avustralya’nın bir diğer önemli şehri olan Melbourne, ülkenin en kalabalık şehirlerindendir. Blue Mountains, Hillier Gölü ve Taronga Hayvanat Bahçesi gibi birçok güzelliği barından Avustralya, dünyanın dört bir yanından turist çekerek görsel bir şölen sunmaktadır. Dünyanın en çok ziyaret edilen ve en çok göç alan ülkelerinden olan Avustralya, gezmeye başladığınızda size bunun nedenini anlatacaktır.

2.Eşsiz İklim Koşulları

Avustralya’nın en yaşanılası yer olmasının en büyük nedenlerinden birisi de iklim koşullarıdır. Dört mevsimin tamamının yumuşak geçtiği Avustralya, soğuktan haz etmeyenler için de mükemmel bir ülke. Kuzey doğusunda tropik orman yağmurları bulunurken, güneyi dağlık alanlarla çevrilidir. Kıtanın ortalarına doğru inildikçe uzun çöller ve kurak topraklarla çevrili alanda yaşamak imkânsızdır. Ülkenin 4 bir yanında farklı iklimlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak kıtanın geneline sıcaklık ve ılıman bir hava hakimdir.

3.Zengin Kültürü ile Kendini Yabancı Hissetmeyeceksin

Bilindiği üzere Avustralya’nın çok eski bir tarihi, geçmişi bulunmamakta. Son 200 senede sömürge sonucu oluşmuş bir ülkedir. Son 100 yılda gerçekleşen önemli göçler sayesinde bugün “Avustralyalı” diyebileceğimiz toplum oluşmuştur. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen insanların bir araya gelmesiyle oluşan Avustralya’da dil, din, ırk gibi ayrımlar söz konusu değildir. Bu çok kültürlü ve çok uluslu toplum arasında oluşan doğal eşitlik, sizi bir yabancı değil de oranın vatandaşı gibi hissettirecektir. İnsanların birbirine olan saygısı ise Avustralya’nın neden en yaşanılası yer olduğunu bir kez daha ispatlayacaktır.

Kıtanın yerlileri Aborjinilerin ilgi çeken kültürleri ve gelenekleri, size farklı bir deneyim sunacaktır. Bambaşka inanç sistemleri, yaşam şekilleri ve geçmişten günümüze aktarılan bilgi birikimleriyle önemli müzelerde sergilenen tarihleri epey merak uyandırır. 50 bin yıl önce kıtaya ilk ayak basan yerliler, bugün hala kültürlerini yaşatmaktadır.

4.Müzeler, Sanat Galerileri ve Dahası

Az önce de bahsettiğimiz gibi Avustralya, dünyanın sanat ve kültür merkezlerinden birisidir. Zaten bu bile Avustralya’nın dünyanın en yaşanılası yeri olduğuna dair bir kanıttır. Gelişmiş sanat anlayışı, önemli kültür merkezleri ve müzeleri ile Avustralya sadece gözlerinizi değil, ruhunuzu da besleyecektir. Özellikle Sidney şehri, çağdaş sanatlara yaptığı ev sahipliğiyle dünyada parmakla gösterilen şehirler arasındadır. Ülkenin en eski yerlilerinden olan Aborjiniler ile ilgili müzeler ise size başka bir dünyanın ve kültürün kapılarını aralayacaktır. Farklı deneyimler ve ufuk açan görüntülerle karşılaşacağınız Avustralya’da, kültür, sanat ve tarih açısından doyuma ulaşacağınıza şüpheniz olmasın.

5.Çeşitli Kültürler ve Kültürel Farklılıklar

İkinci kez kültür konusuna değinmemizin nedeni, Avustralya’nın hem yerlisi Aborjiniler’in kültürü, hem Avrupa kültürü hem de Asya kültürü ile birleşen bir zenginliğe sahip olmasıdır. Birçok toplumdan, birçok halktan ve birçok kültürden etkileneceğiniz Avustralya’da, doğal güzelliklerle beraber farklı bir deneyim yaşayacaksınız. Yaklaşık 200 farklı ülkeden insanı barındıran Avustralya’da 300’ün üzerinde dil ve lehçe kullanılmaktadır. Bu farklılıkların ahengi arasında gelişen Avustralya’da kendinizi bir dünya insanı gibi hissedeceksiniz.

6.Dünyanın En Temiz Havasında Yaşamak İster Misin?

Avustralya’nın dünyanın en yaşanılası yer olduğuna dair en önemli nokta ise temiz havasıdır. Ülkenin güneydoğusunda bulunan Tazmanya Adası, dünyanın en temiz havasına sahip yerdir. UNESCO doğa mirası olarak yerini alan Tazmanya Adası, muhteşem bir ekosisteme ev sahipliği yapmaktadır. Avustralya’nın en büyük adası ve eyaleti olan Tazmanya, gittiğinizde size kendini aşık edecek bir doğal güzelliğe ve temiz havaya sahiptir.

7.Tüm Yaşamın Sahilde Geçsin

Avustralya’da yaşamanın bir diğer güzel yanı da sahilleridir. Avustralya halkının neredeyse %90’ı sahillerde yaşamaktadır. Çünkü Avustralya kıtasının içine, yani ortalarına doğru ilerledikçe dünyanın en büyük çölleri ile karşılaşırsınız. Yaşamanın imkânsız olduğu bu bölgeler nedeniyle halkın geneli kıtanın sahil kesiminde yaşar. Avustralya’da 10 binden fazla plaj bulunmaktadır. Bir hesaplamaya göre bu ülkede her gün bir plaj gezmeye kalkarsanız, bu neredeyse 27 yıl kadar sürecektir.

8.Dünyanın En Kaliteli Eğitim Kurumları

Avustralya’nın dünyanın en yaşanılası yeri olmasının bir diğer nedeni ise eğitim kurumlarıdır. Dünyanın en başarılı üniversitelerine sahip olan ülke, bu konuda da en iyiler arasında yer almaktadır. Avustralya’da bulunan toplam 38 üniversitenin 15’i, dünyanın en iyi eğitim veren ve başarılı 200 üniversitesi arasında bulunmaktadır. Birçok gencin lisans, önlisans ve yüksek öğretim için seçtiği Avustralya, dil eğitimi açısından da tercih edilmektedir.

9.Dünyanın Hiçbir Yerinde Göremeyeceğiniz Hayvanlar

Avustralya’da göreceğiniz bazı hayvanları dünyanın herhangi bir yerinde görmeniz imkânsızdır. Bunların en önemli örneklerinden olan koala ve kangurular, koruma altına alınmıştır ve milli parklarda görülebilmektedir. Ayrıca Avustralya’da insan nüfusu 23 milyon civarında iken koyun nüfusunun 150 milyonu geçtiği bilinmektedir. Çizgi filmlere konu olan Tazmanya Canavarı da Avustralya’dan gelmektedir.

10.Zengin Mutfak

Kozmopolit yapısıyla Avustralya’da çeşitli yemekler bulunmaktadır. Kıtanın yerlileri olan Aborjiniler’e ait yemek kültürünün yanında, Avrupa ve Asya’dan gerçekleşen göçler ile birlikte mutfakları epey zenginleşmiştir. Bir başka ilgi çeken detay ise Kanguru etinin tercih edilen ve sevilen bir yemek olmasıdır. Balık, ülkenin ana besin maddelerinden birisidir. Avustralya deniz ekosistemi, 500’den fazla çeşide ev sahipliği yapmaktadır. Somon balığı ise ülkenin en sevilen besinleri arasındadır. Avustralya, her anlamda görmeniz ve yaşamanız gereken bir ülkedir.

Ayrıca;

Avustralya’nın en yaşanılası ülke olduğuna dair on maddeyi sıralasak bile söyleyeceklerimiz bitmedi tabi ki. Ülkenin doğal güzellikleri, kültürel zenginliği, eğitim kalitesi ve daha birçok özelliğinin olduğunu söyledik. Ancak asıl önemli konu, insanların yaşam standartıdır. Gelir eşitliğinin olduğu ve refahın sağlandığı bu ülke, insanların rahat yaşaması için inşa edilmiş gibidir. Türkiye’de veya herhangi bir Avrupa ülkesinde karşılaşabileceğiniz birçok soruna Avustralya’da rastlamayacaksınız bile. Göçmenlik ve oturma izni konusunda oldukça yardımcı olmaya ve destek vermeye çalışan Avustralya, göç almaya devam etmektedir.

Tags: ,

You May Also Like

Yurt dışına gitmeden banka hesabı açmak -Monzo
Dropshipping nedir?

Author

Must Read

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü