Dağ kampı için gerekli minimum ekipmanlar

Seyahat
Views: 149

Arkadaşlar maalesef kamp yapmayı gözümüzde çok büyütüyorlar.Herkes çok rahat bir şekilde elindeki ekipmanlarla kampa gidebilir.

Yazacaklarım minimum dağ kampı için en gerekli malzemelerdir, siz eklemeler yada çıkarmalar yapabilirsiniz. Kampa gitmek tamamen sizi rahatlatıcı bir aktivitedir. Şu olmazsa olmaz, şu ekipmanı kesin almalısın, bunsuz kampa gitme benzeri cümleleri dinlemeyin. Her işte olduğu gibi kampın da bir lüksü vardır, ben çok ıvır zıvırsız sadece temel ihtiyaçlarla gitmek taraftarıyım. Doğada yatıyoruz sonuçta, azıcık zeminin sertliğini hissedelim. Utanmasa evden Visco yatak getirecek kampçılar biliyorum.

Bu zevk işidir, milleti dinleyip kafanızda zorlaştırmayın. Gidiyorum deyin ve atlayın çıkın yola : )

Bu fotoğraf beni gaza getirmeye yetiyor, sizde hala tık yok mu ?

Basit bir malzeme listesi yapalım;

 • Çadır

Decathlon ürünlerini bu konuda tavsiye edebilirim rahatlıkla F/P açısından. Çadıra en çok bütçeyi ayırmanızı tavsiye ederim, ilerde değiştirmek isteyebilirsiniz. Ben ARPENAZ FRESH & BLACK QUECHUA modelini kullanıyorum, gayet kullanışlı. Işık geçirmediği için içerisi ısınmadan uyanmanız zor bile olabiliyor, alarmınızı kurun.

 • Kamp Çantası

Bütçe konusunda en az çadır kadar önem vermelisiniz, çünkü kalitesiz çantalar elinizde kalıp size daha çok masraf çıkartacaktır

 • Mat ve Uyku tulumu

Mat alacağınız zaman tasarrufa başvurabilirsiniz keyfinize göre, ben öyle şişme yataklar garip uzaydan düşme gibi duran matlar kullanmıyorum, üzerine yattığımda zemini hissediyorum gayet. Ama benim hoşuma giden de bu : )

Uyku tulumunu kışın kesinlikle kullanmalısınız, ama yaz kamplarında yorgan battaniye vs. varsa yanınızda tulumun yerine geçebilir.

 • Kamp Bıçağı

Bunu ilerde bütçenize ve ihtiyacınıza yönelik değiştirebilirsiniz, ama başlangıç için elinizdekiler yeterli olacaktır. Bearly Grylls değiliz hiç birimiz

 • Kafa Lambası ve El Feneri

Kafa lambası gereklidir ama olmazsa da ölmezsiniz. Başlangıç için bütçeden kısıp almayabilirsiniz zaten ilerde isteyeceksiniz. Mutlaka güçlü bir fener ve yedek batarya ve pil bulunsun yanınızda.

 • El Baltası

Dağ kampına gideceğimiz için el baltası mutlaka lazım olacak, kampın en güzel kısmı olan ateş yakmak için odun toplarken : )

 • İlk yardım seti

Şükürler olsun ki daha kullanmam gerekmedi, ama mutlaka bulundurun çok yer kaplamayacak zaten.

 • İç çamaşır, pantolon, kazak yada tişört mevsime göre (Yedek)

Bazen gerçek manada hayat kurtarıcı olabiliyor. Başınıza her an bir şey gelebilir, hazırlıklı olmak zaten kamp yapmanın temelidir. Eğer kıyafetlerimiz temiz olmazsa bütün hastalıklara böceklere davet çıkarmış oluruz.

 • Su Matarası

Su içmem diyorsanız almayın : )

 • Cep telefonu ve mutlaka Powerbank

Bunları demesem de alacaksınız biliyorum, doğaya bile story atmak için çıkıyoruz mâlum yıl 2019. Ben sadece hatırlatmış olayım.

 • Cep telefonunuza google çevrimdışı haritalar indirin mutlaka gitmeden önce.

Yürüyüşe çıktığınızda çok yardımı dokunabilir, kaybolma durumunuz ortadan kalkar. Her şeyden önce tedbir her zaman.

 • Sağlam İpler

Bir anda lazım olabiliyor, çok yer kaplamadığından ve ucuz maliyetinden dolayı bulundurmanızı tavsiye ediyorum.

 • El küreği

Kürek özellikle kışın çok işinize yaracaktır. Yazın almak yada almamak size kalmış ben her zaman bulundururum.

 • Çöpleri yerde bırakmamak için poşet alabilirsiniz, yer kaplamaz : )
 • Yemek için kap kacak seti bulundurabilirsiniz.

Listemiz bu kadardı;

Eklemeler yapmak yada size uymayanları çıkartmakta özgürsünüz. Çadır, mat ve kaliteli çanta dışındaki her şey sizin zevkinizle alakalı. Ben en minimum ve taşlardan bel ağrıtmayacak bir liste yapmaya çalıştım. Bende seneye hayal ettiğim dünya turuna çıkarken çantamın kenarından çadırım sarkacak diye umuyorum.

Bakalım zaman ne gösterecek.

Tags: ,

You May Also Like

Yıllara göre sigara fiyatları (2021)
Ağzı laf yapanların mesleği; Duty Free parfümcülük!

Author

Must Read

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü