Dropshipping nedir?

eBay DropshippingGenel
Views: 244
Dropshipping nedir?

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, elinde olmayan bir ürünün satışını yapmaktır. Ve bu ürün fiziksel ürün olabilir, nasıl oluyor demeyin; oluyor. Ürün satmak için illa stok tutmamız gerekmiyor; zaten kelime anlamı olarak stoksuz ticaret diyoruz.

eBay, Amazon, N11 vb. aklınıza gelebilecek her platformda bu iş modeliyle çalışan binlerce kişi bulunuyor.

Bizler ürünü bir satıcıdan buluyoruz. Ürünün sattığı pazarlar hakkında araştırma yapıyoruz. Oradaki görselleri ve gerekli bilgileri kendi satış mağazamıza yüklüyoruz.

Bizim alış fiyatımıza ve satacağımız platformdaki aynı ürünün satış fiyatına göre bir kar marjı ayarlaması yaparak istediğimiz fiyata ürünü mağazamıza yerleştiriyoruz.

Alıcı bizden ürünü alıyor. Elimizde olmadan mağazamıza koyduğumuz ürün satılınca bize alan kişinin ismi adresi vs. gerekli her türlü bilgi geliyor. Biz de o ürünü ilk başta bulduğumuz mağazadan sipariş edip, alıcının bilgileriyle sanki o alıyormuş gibi onun adresine gönderimini sağlıyoruz. Prensipte bu kadar basit bir yöntem. Bir nevi mağazayla alıcı arasında bir aracı konumundayız. Komisyoncuyuz denebilir, ama demeyin taşlarlar.

Türkiye’deki pazar doygunluğu ve büyük mağaza kesintilerinden dolayı yeni başlayanların tutunması zor olacaktır. Bu yüzden eBay dropshipping yöntemi yüreğinize su serpebilir.

Dropshipping’in avantajları

 • Stok tutmadığımız için depo masrafımız yoktur.
 • Paketlemek için işçi masrafımız yoktur.
 • İş gücümüzü tamamen bilgisayar başında kullanacağız.
 • Ürünleri tek bir satıcıdan almak zorunda olmadığımızdan dolayı mağazamız çok geniş bir yelpazeye hitap edebilir.
 • Ürün yelpazemizin geniş olması demek, daha çok

Dropshipping’in dezavantajları

 • Müşterileriniz sizden aldıkları üründe bir sorun yaşadıklarında ilk muhatabı siz oluyorsunuz. Siz ise daha o ürünü elinize bile almadınız, nereden bileceksiniz ürün sorunlarını? Burası acı gerçekler köşemizde kalsın.
 • Ürün gönderimini siz yapmıyorsunuz, tedarikçi firma yapıyor.Ama bu, kargonun benimle alakası yok günah benden gitti dedirten bir süreç değil. Tedarikçi firmanız işinize sizin kadar değer vermeyecektir ve bu kargo süreçleri çok önemlidir müşteri memnuniyeti açısından. Ona göre güvenilir tedarikçiler seçmeniz gerek.
 • Stoksuz satışlarda, yani dropshipping /stoksuz ticaret yaparken düşük kar marjlarıyla çalışmanız gerekebilir. Çünkü rekabeti yüksek bir piyasa. Ve yerini kapmış olan büyük dropshipper’lar/stoksuz satıcılar az kar marjları ile sürümden kazanmaktadırlar. Sizler daha yeni başlamışken o fiyatlardan ürün girerseniz zarar bile edebilirsiniz. Burası gözünüzü korkutmasın, sağlam bir ürün araştırmasıyla %30 kar marjlarını rahat görebilirsiniz.
 • Yurt dışına ürün satıyorsanız ödeme yöntemi kesintilerini de hesaba katarak ürün fiyatınızı belirlemelisiniz. Aksi takdirde zarar edebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gerekenler

 • Gönderim süreleri kısa olan, güvenilir tedarikçiler bulmalısınız.
 • Bu işi pasif gelir olarak görmeyin. Pasif gelirle uzaktan yakından alakası yoktur. Zorlanacak, araştırma yaparken kafanızı çatlatacaksınız; unutmayın kolay kazanç diye bir şey yoktur!

Bu yazımızda; dropshipping nedir? Ne değildir? Temel olarak öğrendik.

Bir diğer konumuz detaylı bir eBay eğitimi olacak. Türkiyeden bu iş metoduyla eBay üzerinden satış yapmayı en ince detayına kadar işleyeceğiz.

Görüşmek üzere…

Tags: ,

You May Also Like

Avustralya’nın En Yaşanılası Yer Olduğunun 10 Kanıtı
Dünya Genelinde Sigara Fiyatları (GÜNCEL)

Author

Must Read

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü