Dünyaya sığmayan artıklar, MÜLTECİLER

Genel
Views: 82

Bu yazımı sadece istatistiklerle sınırlandırmaya çalışacağım, çünkü inanın rakamları okuması zor olduğu kadar yazması da zor.İlk yazımda bahsettiğim gibi, ben sizlerle dertleşmek için bloğu oluşturdum, olsanız da olmasanız da benim sahiplendiğim dertlerim, hedeflerim ve ideallerim var.Şuan attığım başlık bile tamamen SEO ile alakasız, eğer okunmak için yazsaydım ”Ülkelere göre güncel mülteci sayıları 2019” filan yazardım sanırım.

Hiçbirimizin elinde dahi olmayan sebeplerden dolayı tasarruf etme özgürlüğüne sahip olduğumuz dünyayı çok güzel değerlendiriyoruz. Kendimiz için yaşıyor, başkalarını derde sokmak bize derman oluyorsa bunu çekinmeden yapıyoruz. İnsan olmak da bu olmalı sanırım, tarihe bakınca bu ve benzeri tutumlarla süregelmiş gitmişiz zaten.Üzülmemize hiç gerek yok çünkü elinin altında bu yazıyı okuyabilecek telefonun, tabletin, bilgisayarın var.Hemen ardından Twitter’dan 21 gün sonra unutacağımız, prim için olduğunu kendimize bile kabul ettiremediğimiz duyarlı vatandaş yazıları yazma şansımız da var, ne güzel istanbul be!

Dünya çapında insani yardım kuruluşları dışında bu rakamları önünüze TV’de izlediğimiz, tamamen algımızı şekillendirmek için oluşturulmuş yayın organlarından zor duyarsınız.Bu yalnızca burası için böyle değil, utancımız olduğunun farkında olduğumuzdan dolayı sanırım, çoğu ülke yeterince kaynak sunmuyor. Yüzlerce kaynak inceledim, yerli yabancı insani yardım kuruluşları var sadece bunları dert edinen. Net rakamlar Wikipedia’da mevcut, VPN kullanarak erişim sağlayabilirsiniz…

Evet arkadaşlar yeterince sizleri sıktıysam biraz daha sıkıcı kısımlara geçebiliriz demektir.

  • Şu an sen bu yazıyı okurken dünyada zorla yerinden yurdundan edilmiş kabaca 70.800.000 kişi var.Ve bunlar çatışma, şiddet, insani haklarının ihlali, tecavüz vb. durumlardan kaçmaya çalışıyor.Rakamı okuması kolay geldiyse şöyle anlatayım, bu rakam birleşik krallık nüfusunun evlerinden kaçmasıyla aynı.
  • Dünyamızda her 113 kişiden biri ya sığınmacı, yada mültecidir.Ama biz değiliz boşversene, haydi twit atalım da belki bol takipçili biri retweet eder.
  • Yerinden yurdundan olma oranı geçtiğimiz yıllarda çok hızlandı. Her 3 saniyede 1 kişi, kabaca aylık 28.300 kişi ya sığınmacı hale geliyor, yada mülteci olarak rotasız bir gemi gibi sağa sola savruluyor.Dünyada taksiciler de parasız turist mi almıyorlar ne? Nedir bu rakamlar?
  • Gelişmiş ülkeler ülkelerinde artık istemiyor. Bu yurdundan koparılmış yada kopmak zorunda kalmış kişilerin sadece %16’sı gelişmiş ülkelerde kendine yer bulabiliyor,Bu her 5 kişinin 1 inden azı sadece gelişmiş ülkelere gidebiliyor demek.Ülke sınırlarını göstermiyor o teller, insanlığımızın sınırlarını gösteriyor.Biz de gayet insanız ama he ! Ne kadar rahatız, şimdi evimde oturmuşum laptobumun başında atıp tutuyorum, oh ne güzel…
  • Mültecilerin% 55’i sadece üç ülkeden geliyor : Suriye, Güney Sudan ve Afganistan.
  • Ürdün, Lübnan ve Türkiye’deki 4 milyondan fazla suriyeli mültecilerin 10’da 1’inden azı Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği bünyesinden yardım alabiliyor.Bu insanlığımıza yakışacak kadar büyük yardım boşluğunu yerel küçük dernekler üstlenmeye çalışıyor…
  • Sadece geçen yıl 172.362 kişi deniz yoluyla avrupaya kaçtı, bunun içinde yaşlılar, çocuklar ve kadınlar bulunuyor.Yakalanacaklarını bile bile hayatlarını hiçe sayarak dolandırıcı kaptanlara teslim ediyorlar.
  • 2017 yılında yine bu gemilerle akdenizi geçmeye çalışan erkekli kadınlı çocuklu 3119 kişi hayatını kaybetti.
  • 2017 ocak ve ekim ayları arasında orta akdenizi geçen 15.140 çocuğun %92’si tek başına kalmış, aşırı yüklenmiş hastalık kaynayan sığınak bölgelere hapis gibi bırakıldılar.
  • Artıklara hala yer vermemeye devam ediyoruz, İngiltere , Fransa, Almanya ve İtalya yapılan tüm sığınma başvurularının sadece %3’ünü kabul etti. Hatta kaçıp ingiltere’nin kapısına kadar gelen 578.000 kişiden sadece 26.300 kadarı burada sığınak bulabildi.

Artık yeterince can sıktığıma eminim, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından sayısı tasdik edilmiş Wikipedia raporlarını size bırakıyorum.Eğer VPN kullanıyorsanız BU LİNK’ten ulaşabilirsiniz.

Kullanmayanlar için;

TÜRKİYE

2011′ den bu yana iç savaş dolayısıyla 3.600.000 kadar suriyeli göç etti, hazırlıksız yakalandığımız bir süreçti ama biz, bize yakışanı yaptık.Suriyeliler üzerinden çok büyük algı operasyonları yapıldı ve yapılmaya devam ediyor, bu konuların detayına çok girmeyeceğim, ama her duyduğunuz fikrinizle örtüşen fikri doğru olarak benimsemek ahmaklık olur.Ülkede suriyeliler hakkında atılıp tutulan çoğu ithamın araştırdığınız takdirde yalan olduğunu göreceksiniz.Biz genelleme yapmaktan, ortalığı karıştırmaktan sakınalım.Bu bir süreç, bir gün herkes evine döner yüreğimiz ferah olsun.

Eğer buraya kadar dayandıysanız yorumlarda bir selam çakabilirsiniz çok memnun olurum.

Görüşlerinizi bekliyorum sağlıcakla kalın…

Tags: , ,

You May Also Like

Yayıncılığa başlamak için fırsat, Mixer
Turkcell SuperBox alınır mı? Yorumlarım

Author

Must Read

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü