Google Home, robot çağının başlangıcı mı ?

İnceleme
Views: 156

Google home speaker , mini ve mega modeli yurtdışında evleri kontrol etmeye, hayatı kolaylaştırmaya başlamış durumda. Türkçe dil desteğinin de geleceğini açıklayan google home speaker‘ları geliştirmeye devam ediyor.

Her geçen gün yeni komutlar eklenen google home speaker‘lar evinizde her işinize kolaylık getirebilir. Akıllı bir eve geçtiyseniz ışıklarınızı sadece komutunuza göre ayarlayabilir. Ailenizi istediğiniz saatte uyandırabilir. Her akıllı cihazınıza bildirim gönderebilir. Siri benzeri olarak düşünebilirsiniz, ama inceleyince çok daha gelişmiş olduğunu fark edeceksiniz.

Örneğin yemek pişmek üzere, çamaşırların çıkmasına 15 dakika kaldı gibi aklınıza gelebilecek her konuda size bilgi verebilir. Tabi ki uyumlu cihazlar olması gerek. Yani ülke olarak buna hazır hale gelmemiz zaman alacak gibi görünüyor.

Fakat türkçe dil desteği geldiği zaman bizlere de çok fayda sağlayabileceği kesin. Türkiye şartlarında kullanabileceğimiz işe yarar özelliklerini sıralarsak;

  • Sabah istediğimiz saatte bizi uyandırabilir.
  • Hatırlatması gereken şeyleri söyleyebilir, hava durumu, önceden kaydettiğiniz şeyler vs.
  • İnternette istediğiniz şeyi aratıp size gerekli kısmı okuyabilir.
  • Alışveriş siteleri arasında eleme yapıp aradığınız ürünü size en uygun fiyatla bulabilir.
  • Ses algılaması siri gibi tek yönlü değildir oldukça gelişmiştir. Yani spotify’dan müzik çal sesi de 15 yap dediğinizde 2 komutu da gerçekleştirebilir.
  • Akıllı ev aletlerinizle etkileşime geçip çok işinize yarayabilir. Örneğin robot süpürge kullanıyorsanız bir komutunuzla ev temizliğine başlatabilir.
  • Komutlarınızı yüzeysel anladığı gibi derin de analiz edebilir. Bu akşam parti var ışıkları ona göre ayarla derseniz beyaz bir ışık görmezsiniz. Yada parti playlist çal deyince bülent ersoy çalmaz.

Aklıma gelen genel işimize yarayabilecek özellikler bunlar. Burada beatbox yapabilen, espri yap dediğinizde sürekli güncellenen esprilerden yapan ve size hikayeler okuyabilen aksanı gayet düzgün bir cihazdan bahsediyoruz. Türkçe dil desteği gelmesiyle beraber çok hoşumuza gidecek gibi görünüyor.

Teknoloji son 20 yılda geçmişe oranla çığır açacak seviyede ilerledi ve bu ilerleme oranı artarak devam ediyor. Yapay zeka sonu olmayan bir devrim, ilerleyen yıllarda neler göreceğiz acaba. Görüşlerinizi yorumlarda bekliyorum.

Bütün yapabileceklerinizi öğrenmek istiyorsanız buradan çok detaylı incelemiş olan yabancı kaynağa ulaşabilirsiniz.

Tags: ,

You May Also Like

Bilmediğimiz 5 Muazzam Gmail Özelliği
Yıllara göre sigara fiyatları (2021)

Author

Must Read

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü