Hangi Ülke Sosyal Medya Vergisi Alıyor?

Genel
Views: 151

Genel Olarak Vergi Nedir?

Vergi, kişilerin ve kurumların yıllık kazançları üzerinden belli bir oranını vatandaşı olduğu veya bağlı bulunduğu ülkeye ödemek zorunda olduğu, bu zorunluluğa uymaması durumunda çeşitli yaptırımlara maruz kalabileceği bir ödevdir.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya insanların son yıllarda sıklıkla vakit geçirdiği, kişilerin paylaşım yapmasına olanak sağlayan, duygu, düşünce, günlük yaşamını, fotoğraflarını ve reklamlarını insanlara ulaştırabildiği bir ağdır.

Sosyal Medya Vergilendirme Sistemi Nedir?

Tüm dünya üzerinde milyarlarca kullanıcısı bulunan sosyal medya platformları üzerinden birçok insan gelir elde etmektedir. Aynı zamanda bu sosyal medya platformlarının bizzat kendisinin de gelir elde ettiği bir gerçektir. Bu noktada ikili bir durum ortaya çıkmaktadır. Sosyal medya kullanıcılarının vergilendirilmesi ve Sosyal Medya Platformlarının vergilendirilmesi olarak sayılabilir.

Sosyal Medya Kazançlarının Vergilendirilmesi ve Bu Kazancı Vergilendiren Ülkeler Hangileridir?

Bir önceki başlık altında bahsedildiği üzere sosyal medya kazançlarında ikili bir durum söz konusudur. Birincisi sosyal medya kullanıcılarının elde ettiği gelirin vergilendirilmesi, ikincisi sosyal medya platformlarının vergilendirilmesi olarak gösterebiliriz. Tüm dünya ülkelerin tamamına yakını sosyal medya kullanıcılarının elde ettiği geliri kolaylıkla denetime tabi tutarak vergilendirmektedir. Zira sosyal medya kullanıcılarının vatandaşı bulunduğu ülkeler tarafından kolaylıkla tespit edilip, kolay bir şekilde denetimi yapılabilmektedir. Asıl zor olan kısım çoğunluğunun Amerika Birleşik Devletleri menşeili olan sosyal medya platformlarının bizzat kendisinin vergilendirilmesi. Öncelikle belirtmeliyiz ki sosyal medya platformlarının vergilendirilmesi konusunda her ülke bu şansa sahip değil. Çünkü bu platformların çoğu faaliyette bulunduğu ülkelerde ofis ve kanuni temsilci bulundurmadığından ülkeler somut bir muhatap bulamamakta ve konuyu derine indirememektedir. Dolayısıyla bahsi geçen vergi kayıp/kaçağından ötürü ülkeler milyarlarca dolar vergiden mahrum kalmaktadır. Bazı ülkelerin bu konuda girişimleri olmakta ancak sonuçsuz kaldığı, bu konuyla ilgili Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bir süredir uğraş verdiği bilinmektedir. Son olarak bu durumun çözümü ile ilgili Fransa’nın önderliğinde küresel bir toplantı yapılmak istendi ancak Amerika Birleşik Devletleri tarafından engellenmiştir. Sosyal medya platformlarının vergilendirilmesi G20 zirvesinin de ana gündem maddelerinden biri olmuştur.

* Sosyal Medya Platformunu Vergilendiren Ülkeler:

Sosyal medya platformlarının 3 ülkede vergi ödediği bilinmektedir.

İrlanda, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri olarak sayabiliriz.

Vergiden kaçınan bu Sosyal Medya Platformları birçok ülkede davalara ve vergi cezalarına maruz kalmaktadır.

Sosyal Medya Platformlarının Vergilendirilmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Çoğunluğu Amerika Birleşik Devletlerine bağlı bulunan bu platformların öncelikle faaliyette bulunduğu ülkelerde kanuni temsilcilik veyahut ofis açmaları zorunlu hale getirilmelidir. Bu zorunluluğa uymamaları durumunda, faaliyeti o ülkede kısıtlamalıdır. Bu platformların ofis veya kanuni temsilcilik bulundurması durumunda ülkeler kolay bir şekilde muhatap bulabilecek, istediği bilgileri istediği zaman elde ederek kazancın o ülkede ki miktarı tespit edilebilecektir. Kazancın tespit edilmesi ile birlikte sosyal medya platformunun vergilendirilmesi daha mümkün hale gelecektir.

Tags: ,

You May Also Like

En İyi Aile Filmleri
Yurt dışına gitmeden banka hesabı açmak -Monzo

Author

Must Read

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü