Kırgızistan Gezilecek Yerler (Güncel)

GenelSeyahat
Views: 91

Kırgızistan Gezi Rehberi

Kırgızistan Gezilecek Yerler

Kırgızistan gezilecek yerler
Kırgızistan çadır hayatı, Kırgızistan’daki doğa harikaları, Kırgızistan Gezilecek Yerler

Kırgızistan gezilecek yerler, her ne kadar coğrafi açıdan dağlık bir bölge olmasına rağmen oldukça fazladır. Ülkenin kuzey bölgeleri soğuk, güney bölgesi ise daha ılıman olacak şekilde ikiye ayrılmaktadır. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’tir. Coğrafi olarak ülkenin başkentini de kapsayan kuzey bölgesi Ala Archa, ulusal parkları ve doğası ile oldukça turistik bir yerdir. Bu bölgede doğayla iç içe kalmak isteyen maceracı turistler için çok sayıda dağ bulunur. Ülkenin daha sıcak bölgesi olan Ferghanga ise oldukça egzotiktir.

Kırgızistan Gezilecek Tarihi Yerler

Kırgızistan’daki tarihi mekanlar, dönemin İpek Yolu’nun geçtiği çok özel ve tarihi dokuya sahip yerlerinden oluşmaktadır. Çok eski bir kültüre uzanan topraklarda kurulu olan Kırgızistan’ın başkenti Bişkek dışında da çok önemli tarihi bölgelerinin olduğu bilinmektedir. Ülkenin en eski şehirlerinden olan Uzgen ve civarında gezilecek çok önemli tarihi yerler bulunmaktadır:

 • Uzgen: Yaklaşık 50 bin kişilik nüfusa sahip, Kırgızistan’ın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Şehrin tarihi günümüzden 2300 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Dönemin İpek Yolu da bu kentin bulunduğu bölgeden geçtiği için o dönemdeki kültürü yansıtan çok sayıda bina bulunmaktadır.
 • Oş: Kırgızistan’ın en büyük ikinci şehridir. Süleyman Dağı bölgesindeki tarihi yerler ve meydan kısmında Lenin’in heykeli bulunmaktadır. Kırgızistan’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan tek yer Süleyman Dağı olduğu için bu bölgede önem taşımaktadır.
 • Holy Trinity Katedrali: Kırgızisatan’ın Karakol adlı şehrinde bulunan Holy Trinity Katedrali bölgede en çok ilgi çeken turistik ve tarihi yerlerden biri olarak gösterilmektedir. Kırmızı ve turuncu renklerdeki toprağı ve doğal güzelliklerinin yanı sıra dini mekanlarıyla da turist çekmektedir.
 • Dungan Camii: Karakol kentinde turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir diğer tarihi mekandır. Çok eski dönemlerde inşa edilmiş olan bu camii günümüzde hala ibadete açıktır.

Kırgızistan’da Gezilecek Modern Mekanlar

Kırgızistan’daki modern mekanlar, genellikle başkent Bişkek’te toplanmıştır. Ülkenin geri kalan şehirlerinde daha çok doğal güzellikler ve uçsuz bucaksız yaylalar dikkat çekmektedir. Başkentte şehrin en büyük meydanı olan yerde çok sayıda gezilmesi gereken modern mekan bulunmaktadır. Müzeler ve anıtlar başkent Bişkek’te turistlerin uğrak noktaları olmaktadır:

 • Zafer Meydanı: Bişkek’in en çok bilinen alanlarından biridir. Bu mekanda II. Dünya Savaşı sırasında yapılan bir anıt bulunmaktadır. Turistlerin ilgisini çeken modern mekanlar arasındadır.
 • Ala-too Meydanı: Başkentin en büyük meydanının olmasının yanı sıra ulusal veya uluslararası pek çok kutlamanın da yapıldığı önemli bir meydandır. Bu meydanda Kırgız Ulusal Filarmoni binanı bulunur.
 • Oş Pazarı: Rengarenk ve birbirinden farklı ürünlerin satıldığı geleneksel kent pazardır.
 • Tarih Müzesi: Kırgız tarihine dair merak edilen her şeyin yer aldığı, fotoğraflar ve diğer tarihi objelerin sergilendiği Kırgız Tarih Müzesi, başkentte gezilmesi gereken modern mekanlar arasında yer almaktadır.
 • Moskovskaya Caddesi: Pek çok farklı kafe, restoran ve hediyelik eşya satıcısının bulunduğu başkentin en ünlü caddesidir. Turistlerin en sık gezdiği lokasyonlardan biri olması sebebiyle bu cadde üzerinde çok sayıda turistik ve modern mekan bulunur.
 • Social Coffee: Başkent Bişkek’in en kalabalık caddesi üzerinde yer alan bu mekan, şehrin en popüler kafelerinden biridir. Bişkek’te gezilecek yerler denilince kahve ve tatlı molası için bu mekanda vakit geçirebilirsiniz.
 • Torro Grill Bar: Kırgızistan’da et konusunda çok büyük ilerleme yaşandığı bilinmektedir. Et ağırlıklı yemeklerde Arjantin kadar ünlü olmasa da kalitesi ona yaklaşan Kırgızistan’ın en güzel lezzetlerini tadabileceğiniz modern mekanlardan biri de burasıdır.

Kırgızistan’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Kırgızistan’daki doğa harikaları, turistlerin yoğun ilgisini çeken bölgelerden oluşmaktadır. Uçsuz bucaksız yaylalara ve dağlara sahip olan ülkenin kuzey bölümünde çok sayıda doğal güzellik bulunmaktadır:

 • Issık Gölü: Çin sınırına yakın bir mesafede bulunan ve dünyanın en büyük dağ göllerinden biri olarak kabul edilen bir göldür. Yılın belirli dönemlerinde bu gölü ziyaret eden turistlerin gölde yüzebilmesi serbesttir.
 • Çon Öröklü: Dilimizdeki tercümesiyle Büyük Erikli anlamına gelen bu mekan, ülkenin en popüler kaplıcalarından biridir. Şifalı sulara sahip olduğu inanılan bu kaplıcada turistler sıcak suyun tadını çıkarabilir.
 • Karakol Vadisi ve Karakol Milli Parkı: Doğal güzelliklere hayran kalan turistler için biçilmiş kaftan olan Karakol Vadisi, çok sayıda yürüyüş yoluyla doğayla iç içe bir deneyim sunmaktadır. Çamlıhemşin’e benzeyen bu mekanın dışında Karakol Milli Parkı da doğal hayvanları yakından görebileceğiniz bir mekandır.
 • Jeti Öküz: Yedi Boğa olarak da bilinen bu yerde yan yana sıralı yedi turuncu kayalıktan oluşan eşsiz manzaralı atmosferi görebilirsiniz.

Kırgızistan’ın Meşhur Yemekleri

Kırgızistan’ın geleneksel yemekleri dünyaca ünlü Kırgız mutfağının kapılarını tüm turistlere sunmaktadır. Büyükbaş hayvancılıkla uğraşan Kırgız halkında et ve süt ürünleri de mutfağın değişilmez gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Et, süt ürünler ve hamur üçlüsü Kırgız mutfağının yapı taşlarını oluşturmaktadır:

 • Mastava: Her mevsim içilen sebzeli pirinç çorbasıdır. Bizdeki aşureye benzer yapıda olmasıyla hem besleyici hem de lezzetlidir.
 • Viegret: Pancar salatası olarak bilinen bu yemek Kırgızistan yemekleri arasında her zaman masada kendine yer bulan bir salata türüdür.
 • Brizol: Kuşbaşı et, peynir, mantar, küçük kıyma parçaları ile zenginleştirilmiş omletin ikiye katlanmasıyla yapılan bir yemektedir.
 • Beşparmak: Kırgızistan’ın milli yemeğidir. Bu yemek adından da anlaşılacağı üzere çatal kaşıkla değil elle yenilen bir yemektir.
 • Kımız: Türklere has milli içeceklerden biri olan kımız, aynı zamanda Kırgız içecekleri arasında da en çok tüketilen içkidir.

Kırgızistan’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Kırgızistan’da yapmadan dönmemeniz gerekenler başında turistik amaçlı çadırlarda kalmak yer almaktadır. Göçebe kültürünün en iyi şekilde tecrübe edileceği çadırda kalma seçeneği dışında da turistler için çok sayıda etkinlik bulunmaktadır:

 • Kırgızistan’ın dünyaca ünlü yazarı Cengiz Aytmatov’un evini ziyaret edebilirsiniz.(Kitaplarını okumadıysanız ”Cengiz Han’a Küsen Bulut” u okumanızı tavsiye ederim.)
 • Doğal güzellikler arasında bulunan dağlara tırmanış yapabilirsiniz.
 • Milli parklarda trekking yapabilirsiniz.
 • Kımız içeceğinin tadına bakabilirsiniz.
 • Uçsuz bucaksız Kırgız yaylalarında ata binmenin keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Issık Gölü civarında turistler için hazırlanmış çadırlarda dilediğiniz kadar kalabilirsiniz.
 • Kırgız festivallerine katılarak kültürün en iç yüzüne tanıklık edebilirsiniz.
 • Doğal güzellikleri gezdiğiniz alanlarda Kırgızistan dili konuşan yerel halkla Türkçeyi konuşmaya çalışabilir ve iletişim kurabilirsiniz.
 • Geleneksel Kırgız ürünlerinden satın alabilirsiniz.

Kırgızistan’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kırgızistan’daki tatiliniz için uyarılar kısmına gelindiğinde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Turistik amaçlı ziyaret ettiğiniz yaylalardaki çadırlarda göçebe bir aile yaşam tarzını birebir yaşayacağınız için bazı konularda dikkatli olmanız gerekmektedir:

 • Çadırda kaldığınızda akşamları yaylalar çok soğuk olabilir. Tuvaletler çadırların dışında kaldığı için bu durumu göz önünde bulundurmadan karar vermemelisiniz.
 • Çadırda kaldığınız süre boyunca banyo yapmanız mümkün değildir.
 • Türkiye ile Kırgızistan arasındaki saat farkı 3’tür. Ancak Türkiye’de yaz saati uygulaması kalktığı için zaman zaman farklı saatte olunan dönemler olabilir, rezervasyonlarınız kaçırmamak için mutlaka kontrol etmelisiniz.

Avustralya’nın En Yaşanılası Yer Olduğunun 10 Kanıtı makalemizi okumak da isteyebilirsiniz.

Tags: , , , ,

You May Also Like

Trileçe Diyarı; Kosova Gezilecek Yerler (2020)
İçerik Düzenleme İlkeleri (2020)

Author

Must Read

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü