Kolombiya Gezilecek Yerler (2021)

GenelSeyahat
Views: 1K

Kolombiya Gezilecek Yerler ve Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya gezilecek yerler bakımından oldukça turist çeken bir ülkedir. Çünkü tarih boyunca en eski medeniyetlere ev sahipliği yapan Kolombiya kültürel ve antik medeniyetlere ilgi duyan turistlerin uğrak noktası haline gelmektedir. Uzun yıllar İspanya sömürgesi altında kalan ülkede en turistik bölgelerden biri olan Cartagena kenti UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.

Ülkenin her köşesinde yepyeni şeyler keşfedebilir, Karayip’in kendine hayran bıraktıran kumsallarını yerinde görebilirsiniz. Balta girmemiş ormanlarında yüzlerce çeşit canlı türleri barındıran Kolombiya’da gezilecek pek çok farklı kent ve bölge bulunmaktadır.

Kolombiya Gezilecek Tarihi Yerler

Kolombiya’daki tarihi mekanlar, ülkenin dini, kültürel ve siyasi yaşamından önemli izler taşımaktadır. Kolombiya ziyaretinizde tarihi anıtları ve müzeleri ziyaret ederek kültürel geçmişe bir yolculuk yapabilirsiniz. Kolombiya’nın tarihi yerleri arasında en çok dikkat çeken bölgeler şunlardır:

 • Quinta De San Pedro Alejandrino: İskenderiyeli Aziz Peder Quinta’nın şerefine, 17. yüzyılda inşa edilenbir anıttır. Karayip Denizi kıyısına oldukça yakın bir noktada bulunan bu turistik yapı, tarihi anıt olarak da turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.
 • La Merced: Kolombiya’nın İspanya sömürgesi olduğu döneme ait olan bu mimari yapı, Cali’nin tarihi merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu binada, sömürgecilik dönemi sanatının işlendiği Museo de Arte Colonial Müzesi bulunmaktadır.
 • Iglesia de San Antonio: Tarihi merkezin batısında yer alan küçük bir tepe üzerine, 1747 yılında inşa edilen bu kilise, Colina de San Antonio olarak da bilinir. Azizlerin heykelleri ile süslenen bu yapıdaki heykellerin her biri 17. yüzyıla aittir.
 • San Pedro Katedrali: Cali’nin şehir merkezi üzerinde yer alan bu meydan şehrin en popüler ve en turistik mekanlarından biridir. San Pedro Katedrali’nin önünde yer alan meydanda bir park da bulunmaktadır. Dünyanın dört bir yanından turistlerin uğrak noktasıdır.

Kolombiya Gezilecek Modern Mekanlar

Kolombiya’daki modern mekanlar da turistlerin ilgisini çekmektedir. Bölge halkının kültürel açıdan yaşamına dahil olabilmek için çok sayıda halk pazarı, bar ve restoranlar da turistik alanlar arasında yer almaktadır. Özellikle Kolombiya gece hayatı arayışında olan turistler için de unutulmaz gecelerin yaşandığı çok özel mekanlar bulunmaktadır:

 • Parque De Los Novios: Kuru bir göl üzerine kurulmuş olan park, yıllar içinde en çok göze çarpan plazadır. Adalet Sarayı’nın önünde bulunan bu bölgede, turistlerin sık sık ziyaret ettiği bar ve restoranlar bulunmaktadır. Ayrıca bu bölge, aktif gece hayatı ile tanınmıştır.
 • Pueblito: Tayrona kültürünün en fazla hissedildiği yerlerden biridir. Tayrona milli parkının küçük bir bölümünü kapsar. Burada farklı dekorasyonlarla inşa edilmiş taş köprülerde fotoğraf çekmekten keyif alabilirsiniz.
 • Museo de Antropogia: Kentin antropoloji müzesi, Universidad del Atlantico’nun ilk katında konumlanmaktadır. Antik dönem Kolombiya kültüründen kalan çanak ve çömleklerin sergilendiği minik bir koleksiyonu bulunur.
 • Museo del Caribe: Karayip Müzesi olarak adlandırılan bu mekan Karayipler Ulusal Parkı’nın içinde yer alır. Karayip kıyılarının kültürünü merak eden turistlerin uğrak noktasıdır.
 • Macondo Kütüphanesi: Modern mimari ile tasarlanmış bu zengin kütüphanede dünyaca ünlü yazar Gabriel Garcia Marquez’in külliyatı yer almaktadır.

Kolombiya Gezilecek Doğal Güzellikler

Kolombiya’nın doğa harikaları da turistlerin ilgisini çekmektedir. Özellikle Karayiplere ev sahipliği yapan bu ülkede, Kolombiya hakkında bilgi almak isteyenler için çok sayıda coğrafi güzellik ve mekan bulunmaktadır. Sadece Kolombiya’nın değil aynı zamanda Karayiplerin en popüler plajları mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikler içinde yer almaktadır:

 • Radadero: Karayiplerin en popüler plajları arasında başı çeken Radadero, bembeyaz kumları, civardaki dağları ile turistlerin dikkatini çekmektedir. Dağlarda kayak ve su sporları gibi ekstrem sporlar yapıldığı için turistlerin yoğun ilgisine mazhar olmaktadır. Burada bulunan akvaryumda da yunuslarla birlikte yüzmek mümkündür.
 • Medellin Botanik Parkı: Tropikal iklimin ve canlıların en belirgin şekilde gözlemlenebildiği bu bahçe, büyük alanıyla turistleri şehrin kalabalığından uzaklaştırıp sakinleştirmektedir.
 • Gatape: Medellin’e iki saat uzaklıktaki bu kasabaya giderek 740 basamakla tırmanılabilen tek parça kaya El Penol üzerinden göl ve adaların manzarasına bakabilirsiniz. Bu bölgede ayrıca Pablo Escobar’ın Cali kartali tarafından kundaklanan yazlığı da görülebilir.
 • Monserrate Tepesi: Bogota manzarasını izleyebilmek için teleferikle çıkılan bu muhteşem tepede sevdiklerinizle birlikte yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz mekanlar da bulunmaktadır.
 • Amazon Ormanları: Bakir ve gizemli dünyasıyla turistlerin ilgisini çeken Amazon’un balta girmemiş ormanlarının doğal güzelliğini yaşayabileceğiniz bir yerdir. Bölgeyi gezmek isteyenler rehberli turlara katılabilir.

Kolombiya’nın Meşhur Yemekleri

Kolombiya’nın geleneksel yemekleri, turistlerin tatmak istediği özel lezzetlerden oluşmaktadır. Hatta tavuklu pilav gibi Türk mutfağına yakın yemek çeşitlerini de bulmak mümkündür. Kolombiya yemekleri denilince turistlerin mutlaka tatması gereken lezzetler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Ajiaco Con Pollo: Ana maddesi tavuk olan bir çorbadır. Tam olarak sıvı bir çorba olmayan bu geleneksel yemek içinde tavuk butu, patates ve mısır koçanı gibi parçalar da yer alır. Kolombiya mutfağında kendine has bir yere sahiptir.
 • Arepa: Mısırdan yapılan bir yemektedir. Ekmek arası döneri andıran görüntüsüyle lezzetlidir. İçine et, peynir, reçel dahil pek çok farklı yiyecek konulabilir.
 • Tameles con Molidos: Latin Amerika’da yaygın bir şekilde tüketilen yemektir. Muz yaprağının içine et, tavuk, mısır ve çeşitli baklagiller doldurularak tüketilmektedir.
 • Bagre en Salsa: Balıkla yapılan Kolombiya yemeklerindendir. Tadı çok tatlı olmasa da domates sosu ve muzun olgunlaşmamış haliyle birlikte servis edilir.
 • Arroz con Pollo: Tavuklu pilavın Kolombiya versiyonudur. Pilavda çeşitli baharatlar ve biberler hazırlanır. Tavuk putu bütün halinde pilavın üzerine konularak servis edilir.

Kolombiya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Kolombiya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler arasında herkesin kendine ve ilgi alanlarına has etkinlikler yer almaktadır. Eğer deniz – kum – güneş üçlüsüyle harika bir tatil yaşamak istiyorsanız, Karayipler ile Pasifik kıyılarına sahip olan Kolombiya’daki tam 300’den fazla plajdan dilediğinizde cenneti yaşayabilirsiniz. El değmemiş plajlarda doğal güzellikler içinde tatilinizi tamamlayabilirsiniz. Kolombiya insanları da oldukça misafirperver olduğu için farklı etkinlikler yapabilirsiniz:

 • Kolombiya dans sever bir ülkedir. Salsa, merengue, reggaeton, vallenato gibi pek çok Latin ezgisinin sokaklarda, evlerde, gece kulüplerinde sık sık çaldığını duyabilirsiniz. Salsa ve akrobasi gösterilerinin düzenlendiği festivalleri kaçırmamalısınız.
 • Kolombiya halkı çok sıcak kanlı olduğu için samimiyetle karşılanacağınız halkın arasına karışabilirsiniz.
 • Dünyanın en büyük kahve pazarlarından biri olan Kolombiya’da özel kahveleri tatmadan dönmemelisiniz.
 • Abartılı denebilecek gece hayatına sahip Bogota’daki gece kulüplerini ziyaret edebilirsiniz.

Kolombiya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kolombiya’daki tatiliniz için uyarılar konusunda da bazı konulara dikkat edilmelidir:

 • Ulaşım ve konaklama olarak Güney Amerika’nın en pahalı ülkelerinden biridir.
 • Kolombiya’dan Orta Amerika’ya geçiş yapmak pek pratik ve güvenli olmayabilir. Diğer ülkelerde olduğu gibi İngilizce bilen insan sayısı çok azdır.
 • Kolombiya genel güvenlik koşullarında göreceli gelişme sağlamasına rağmen hırsızlık ve cinayet gibi suçlarda dünyanın en tehlikeli bölgeleri arsında yer almaya devam etmektedir.
Tags:

You May Also Like

Programsız Youtube Video İndirme Rehberi(2021 En Geniş Kaynak)

Author

Must Read

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü