Trileçe Diyarı; Kosova Gezilecek Yerler (2020)

GenelSeyahat
Views: 100

Kosova Gezilecek Yerler

Kosova gezilecek yerler dedik; işte o meşhur prizren manzarası…

Kosova da neresi gezilir deyip gezerek öğrenmek isteyenlerdenseniz; Kosova gezilecek yerler tarih boyunca farklı ülkelerin himayesi altında kalan bu topraklarda oldukça fazladır. Hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından zengin olan Kosova, dünyanın dört bir yanından turist çeken bir ülkedir. Uzun yıllar boyunca Sırbistan egemenliğinde kaldıktan sonra 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova, tarih boyunca Osmanlılar, Romalılar ve Bizanslılar tarafından yönetilen bir kara parçasıdır. İki milyona yaklaşan nüfusa sahip ülke, Balkanların en sevilen turistik duraklarından biridir.

Kosova’da Gezilecek Tarihi Yerler

Kosova da gezilecek yerler arasındaki tarihi binalar önemli yer kaplamaktadır, farklı ülkelerin himayesi altında kalan ülkenin tarihi açıdan zengin bir ülke haline gelmesini sağlamıştır. Kosova şehirleri içinde çok sayıda gezilip görülmesi gereken tarihi mekanlar bulunmaktadır. Bunlar arasında başkent ve civarında görebilecekleriniz arasında şu mekanlar yer alır:

 • Priştine – Granica Manastırı: Arnavut Manastırı olarak da bilinen bu mekan Priştine gezilecek yerler denilince ilk başta gelmektedir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de adını yazdıran görkemli yapı, eski bir bazilika kalıntısı üzerine kurulmuş olmasıyla ünlüdür.
 • Priştine – Kosova Etnografya Müzesi: Eski silahlar, kıyafetler, mobilyalar gibi yaşam tarzını anlatan pek çok eşyaların sergilendiği bir müzedir. Kosova’da Emin Gjiku Kompleksi adı altında faaliyet gösteren bir müzedir.
 • Deçen – Viskoki Decani Manastırı: 2004 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Serbo – Bizans mimari stiliyle 1327 yılında inşa edilmiştir.
 • Prizren Kalesi: Balkanlarda Prizrenski Grad ve Dusan Kalesi gibi isimlerle de alınan ortaçağ savunma kalesidir. Bizanslılar tarafından 1025 yılında inşa edilen kale Prizren’in Sırp İmparatorluğu’nun başkenti olmasında etkili olmuştur.
 • Prizren – Sinan Paşa Camii: Osmanlı Devleti’nin bölgede hakim olduğu dönemlerde Sinan Paşa’nın emriyle 1615 yılında inşa edilen camidir. Osmanlı mimari geleneğinin Avrupa’daki değerli eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Kosova’da Gezilecek Modern Mekanlar

Kosova’daki modern mekanlar da turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Kosova para birimi olarak Euro kullanılan bu mekanlarda turistler için çok sayıda ilgi çekici etkinlikler ve festivaller düzenlenebilmektedir. Yürüyerek Priştine kentini keşfedebileceğiniz çok sayıda turistik mekana uğrayabilirsiniz:

 • Rahine Teresa Caddesi: Kentin sosyal ve kültürel açıdan en yoğun merkezidir. Gezi noktalarının tamamına ev sahipliği yaptığı için turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Üzerinde Osmanlı döneminden kalma tarihi yapılarla bütünleşmiş modern kafeler bulunan kentin en popüler yeridir.
 • Medrese Mahallesi: Küçük bir meydanda yer alan bu mekanda Kosova Müzesi bulunmaktadır. Meydandaki tarihi anıtın etrafında yılın belirli dönemlerinde turistler için etkinlikler düzenlenir.
 • Europa Cafe: Prizren’de gezilecek yerler arasında bulunan bu mekan, turistler için biçilmiş kaftandır. Kosova’ya özel menüsünün yanı sıra farklı lezzetler tadabileceğiniz bir yerdir.
 • Varrezat e Deshmoreve: Priştine Belediyesi tarafından kurulan bu mekan Şehitler Mezarlığı olarak bilinir. İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra ölenlerin onurlandırılması için onlara atfedilen bir anıttır.
 • Bill Clinton Bulvarı ve Anıtı: 2009 yılında Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından ABD başkanı Bill Clinton Priştine şehrini ziyarete geldiğinde bu bölgedeki bulvara başkanın ismi verilmiş ve heykeli dikilmiştir. Bölgede çok sayıda turistik mekan bulunmaktadır.

Kosova’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Kosova’nın doğa harikaları da bazı turistlerin dikkatini çekmektedir. Genellikle tarihi, kültürü ve imparatorlukların kesişme noktası olduğu için ilgi çekici bulunan bu ülkede Balkanların kendine has doğal güzelliklerini de görmek mümkündür. Kosova’da gezilecek yerler arasında bulunan doğal güzellikler de coğrafi olarak ilgi çekicidir:

 • Miruşa Şelaleleri: Şelaleler topluluğu olarak adlandırılabilecek Miruşa Şelaleleri, içinde pek çok kanyon ve mağara barındırır. Toplamda 12 kademeli şelalenin en yüksek kademesi 22 metreden aşağıya dökülen sularla dikkat çekici ve görkemli bir manzara sunmaktadır. Bölgede temiz hava, yeşillik ve huzur bir aradadır.
 • Rugova Kanyonu: Pec kenti sınırları içinde yer alan bu kanyon, sadece Kosova’nın değil aynı zamanda Avrupa’nın da en derin kanyonlarından biri olarak ün yapmıştır. Bölgede bulunan buzulların zamanında erimiş olmasının ardından meydana geldiği bilinen kanyon, mükemmel bir doğa harikası olarak turistlerden yoğun ilgi görmektedir.

Kosova’nın Meşhur Yemekleri

Kosova’nın geleneksel yemekleri, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Kosova’nın başkenti Priştina’da bulunan pek çok restoranda bu yemekleri tatmak mümkündür. Temiz, havadar ve açık alanda oturma alanları bulunan restoranlarda farklı lezzetleri denemek turistlerin mutlaka yapması gereken işler arasında yer almaktadır:

 • Elbesan Tava: Kemikli kuzu etinden yapılan bu özel lezzet, pişirilme yöntemiyle ayrı bir lezzet kazanmaktadır. Kuzu eti özel hazırlanan yoğurtlu sosu ile fırında pişirilerek hazır hale getirilmektedir.
 • Pljeskavica: Kosova’nın kendine has iri ve büyük bir köfte çeşididir. Oldukça doyurucu bir yemek olan Pljeskavica, genellikle dana etinden yapılmaktadır.
 • Trileçe Tatlısı: Geleneksel tatlılar içinde yer alan trileçe, Türkiye’de de sık sık tüketilmesiyle bilinir. Ancak Balkanlara özgü bir tatlı çeşidi olan ve süt ile kek karışımından yapılan bu tatlının gerçek lezzeti Kosova’da bir başkadır.

Kosova’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Kosova’da yapmadan dönmemeniz gerekenler arasında her turistin kendi zevkine göre aktivite bulunmaktadır. Prizen gezilecek yerler dışında Kosova’ya gittiğinizde kendi hobilerinize ve ilgi alanlarınıza göre bölgede düzenlenen turistik etkinliklere katılmanız mümkündür:

 • Mamuşa Köyü: Prizren’de geçirdiğiniz tatilinizde vaktiniz varsa kente yarım saat uzaklıktaki bu köyü ziyaret edebilirsiniz. Mamuşa köyünün özelliği ise tüm nüfusunun Türklerden oluşmasıdır. Bu sayede bölgedeki misafirperverliği kendiniz tecrübe edebilirsiniz.
 • Money Art and Books: Sade dekorasyonu ve dingin atmosferi ile kendinize vakit ayırmak istediğinizde uğrayabileceğiniz kitap kafe konseptine sahip bir mekanı hafta içi ziyaretleriniz arasına ekleyebilirsiniz.
 • Illusium: Özellikle çocuklu ailelerin uğrak noktası olabilecek olan bu müzede optik illüzyon sahneleri ve nesneleri bulunur. Birkaç saat boyunca çocuklarınızla birlikte keyifli vakit geçirmek istediğinizde burayı gezebilirsiniz.
 • Newborn: Her sene farklı konseptteki renklerle boyanan Newborn heykeli civarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 • Germia Parkı: Yürüyüş ve tırmanmayı sevenler için içinde çok çeşitli yürüyüş parkurları bulunduran bir mekandır. Patikadan sürekli yukarı yönlü yürüdüğünüzde muhteşem Priştine manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Kosova’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kosova’daki tatiliniz için uyarılar arasında dikkat edilmesi gereken çok ciddi bir husus yoktur. Kosova netice itibarıyla bağımsızlığını 2009 yılında kazanmış bir ülkedir. Bu yüzden modern anlamda turistlere çok fazla bir deneyim sunmamakla birlikte genellikle Balkanların kendine has ruhunu tecrübe etmek isteyen turistler tarafından tercih edilmektedir. Kosova gezinizde tatiliniz boyunca dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları şunlardır:

 • 2008 yılında bağımsızlığını kazanan Kosova, Euro bölgesinde olduğu için paranızı Euro’ya çevirmeniz tavsiye edilir.
 • Prizren sokakları labirenti andırır. Bu yüzden turizm ofisinden mutlaka bir bölgesel harita temin etmeniz faydalı olacaktır.
 • Kent içinde yerel halk ile siyasi konularda konuşmamaya özen göstermeniz gerekebilir. Çünkü bölge halkı siyasi konularda tartışmaya çok yakın bir tutum içindedir.
 • Restoran ve kafelerde %10 bahşiş bırakılması beklendiği için geziniz boyunca girdiğiniz mekanlarda bu yazılı olmayan kurala uymanız faydalı olacaktır.

Bu makale ilgini çektiyse Kırgızistan gezilecek yerler konulu makalemize göz atabilirsiniz.

Tags:

You May Also Like

Programsız Youtube Video İndirme Rehberi(2021 En Geniş Kaynak)
Kırgızistan Gezilecek Yerler (Güncel)

Author

Must Read

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü