VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN
Views: 116

Birçok internet kullanıcısı Sanal Özel Ağ (VPN) teknolojisinden özellikle son yıllarda en azından Wikipedia’ya erişmek için yararlanmıştır. VPN kullanımında Türkiye’nin 3. Sıraya yerleşmesinin sebebi hem erişim engellerini aşmak hem de internet üzerinde diğer ağlarla olan iletişimi gizli ve güvende tutmak olarak düşünülebilir. Günümüzde ortalama bir internet kullanıcısı dahi internet üzerinden transfer edilen verilerin gün geçtikçe daha güvensiz hale geldiğinin bilincindedir.

Peki, VPN Nedir?

Neden VPN kullanmalısınız? VPN, bilgisayarınız ve sanal özel bir ağ arasında bağlantı oluşmasını sağlar. Bu ağ bilgisayarınızdan çıkan verileri şifreler ve temel olarak bilgisayarınızı açık domainlerden korur. Şirketler tarafından VPN kullanılmasının sebebi genellikle uzaktan çalışan bireylerin işveren ofis ağına fiziksel olarak bağlanmışçasına bağlanmalarını sağlamaktır. Bireylerin VPN kullanmaya başlamasının arkasındaki sebep ise çevrimiçi gizliliğe olan arzdır. Bu arzı karşılamak amacıyla tüketiciye yönelik VPN hizmetleri ortaya çıkmıştır. Bu VPN programları uzaktaki bir özel ağa bağlanmaktansa internet bağlantısını uzaktaki bir sunucu aracılığıyla yönlendirir.

Neden VPN kullanmalısınız?

VPN programlarını kullanmak için birçok sebep vardır. Bunlardan en öncelikli olanı tabii ki de gizliliktir. VPN programlarının sağladığı uçtan uca şifreleme ile ağ trafiğinizin bilgisayarınız haricinde gözetlenmesi mümkün değildir. Bu veriler görüntülense bile sadece şifreli veriler görüntülenebilir. İnternet deneyiminizi gizlemek ve güvende tutmak istiyorsunuz VPN ile bunu sağlayabilirsiniz. Özellikle ortak Wi-Fi ağlarına sıkça bağlanan bir bireyseniz, VPN programını aktifleştirerek ağ güvenli olmasa dahi kendi internet trafiğinizi güvence altına alabilirsiniz.

Siber suçların popüler hale geldiği günümüzde ortak Wi-Fi ağları üzerinden kredi kartı gibi hassas bilgileri finansal çıkar sağlamak amacıyla çalmak isteyen birçok siber saldırgan bulunmaktadır. Bu yüzden ortak Wi-Fi ağlarına güvenilmemelidir. Ortak Wi-Fi ağları şifreli dahi olsa VPN kullanarak bağlanılmalıdır.

İnternete bağlandığınızda VPN programını aktifleştirirseniz internet protokol (IP) adresiniz VPN sağlayıcısının sunucusu üzerinden verilir. Günümüzün VPN programlarının birçoğu birçok ülkede konumlanmış VPN sunucularına sahiptir. Bu VPN sunucuları arasından istediğinize bağlanarak kendi ülkenizde uygulanan erişim engellerini siber coğrafyada aşabilir ve sınırsız internetin keyfini çıkarabilirsiniz. Aynı şekilde seyahat ederken Çin, İran, Özbekistan gibi erişim engellerinin yoğun olduğu ülkelerde VPN kullanarak erişim engellerini aşabilir ve isterseniz kendi ülkenizde bulunan bir sunucu üzerinden internete bağlanarak kendi ülkenizde sunulan içeriklere ulaşabilirsiniz.

Netflix maalesef telif haklarından dolayı her ülkeye aynı içeriği sunamıyor. Netflix ABD kütüphanesi Netflix’in en çok içeriğe sahip kütüphanesi olmakla birlikte 1157 dizi ve 4593 film içeriyor. Bunun yanında Netflix Türkiye’de ise sadece 188 dizi ve 489 film bulunmakta. VPN kullanarak Netflix ABD kütüphanesi içeriklerine ulaşabilirsiniz fakat unutmayın ki Türkçe altyazı seçeneğiniz olmayacaktır.

Güncel Veriler

Yukarıdan görülebileceği gibi Netflix’in hizmet verdiği bütün ülkelerdeki içerik sayısı birbirinden farklılık göstermektedir. VPN ile bu farklılıkları aşabilirsiniz.

VPN ile aynı zamanda ucuza uçak bileti de satın alabilirsiniz. Havayolu şirketleri ülkelerin sosyoekonomik durumuna göre farklı fiyat politikaları uygulamaktadır. Belirli uçak tarifeleri o ülkenin vatandaşlarına daha ucuza satılmaktadır. Örneğin, ABD içinde bir iç hatlar yolculuğu yapmayı planlıyorsanız VPN kullanarak IP adresinizi ABD’de gibi gösterebilir ve biletinizi daha ucuza alabilirsiniz.

VPN programlarından yararlanmaya başlamadan önce kullanacağınız VPN’i iyi bir şekilde incelemeniz gerekir. Google Play Store ve App Store’da birçok ücretsiz VPN bulunmaktadır. Bununla birlikte, bu ücretsiz VPN programlarının gelir kaynağı belli değildir. Sadece Wikipedia’ya girmek için VPN arıyorsanız ücretsiz VPN programı kullanmanız büyük bir problem teşkil etmeyecektir fakat gerçek çevrimiçi gizlilik ve güvenlik arıyorsanız ücretli, müşteri desteği sunan ve günlük kaydı tutmadığına dair politikası olan bir VPN sağlayıcısı seçmeniz faydalı olacaktır.

Tags: , , , ,

You May Also Like

Bit pazarından iPhone almak mümkün mü?
Yayıncılığa başlamak için fırsat, Mixer

Author

Must Read

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü